Ugrás a fő tartalomra

Cukor kérdés: melyiket fogyasszam?


.




A kép forrása: www.vital.hu



A napokban látott napvilágot egy cikk a cukrokról: Link

Ehhez fűznék hozzá pár dolgot, hogy tisztán lássuk a helyzetet.
 Ennek a cikknek nincs hiteles forrása. Nincs semmilyen tudományos háttere. Viszont vannak benne részigazságok.

A nádcukor azért jobb a fehér cukornál, mert a színe miatt több ásványi anyagot tartalmaz. Amúgy tényleg egyenértékű a lebontása a szervezetben, mint a fehér cukornak.

A nyírfacukor tényleg nem nyírfából készül, mert tényleg nincs annyi nyírfa, mint amennyi kereslet van rá.

Akkor most mi a helyzet?
Mivel fogyasztói társadalomban élünk a multik célja, hogy fogyasszunk minél többet. Az "mindegy", hogy ennek milyen következményei lesznek. A következmény, hogy gyorsabban megbetegszünk. A többlet cukorfogyasztás elhízáshoz, alkoholos májhoz, cukorbetegséghez vezet. Amelyet, ha tovább görgetünk hatással lesz a szívünkre, érrendszerünkre, látásunkra, vesénkre, emésztésünkre. Tehát az egész szervezetünkre. Előbb-utóbb jó fogyasztói leszünk bizonyos ételeknek, így jó fogyasztói leszünk egyes gyógyszereknek, így jó fogyasztókká válunk. Tehát a "mindegy" kereslet-kínálat alapján működik. Ha én mint fogyasztó megveszem a félkész ételeket, félkész frissen sült pékárukat, egyéb cukorkákat, kekszeket, akkor keresem ezeket az ételeket, italokat, amelyekre egyre nagyobb kínálat lesz. Viszont mindenki tudja, hogy ezeket nem jók, így a gyártók ajánlanak számunkra "egészséges" alternatívát: egy kis zabot, vagy egészségesebb hozzávalókat tesznek hozzá (minimálisan), hogy a "bűntudatunkat" enyhítsük. Így további fogyasztók leszünk. Viszont a probléma nincs megoldva. Ugyanúgy ugyannyi mérget viszünk be, csak "egészségesnek" címkézzük.
A legjobb esetben rájövünk, hogy el kell olvasnunk a címkéket, hogy mégis mit eszünk, s tovább nem vesszük ezeket a termékeket. Ekkor jönnek a házi készítésű édességek sora.

Mi a helyes édesítés?
a kép forrása: www.biokonroll.hu
A legjobb az lenne, ha leszoknánk, vagy nagyon minimálisra csökkentenénk az édesség fogyasztást. Ez nálam is elméletben jól megy, de gyakorlatban nagyon szeretem. Így én is keresem az alternatívákat. Hozzá tenném, hogy cukorbeteg voltam, de ma már nem vagyok az!

A kép forrása:http://entheopedia.org/?action=Photos&pid=141
Őseink mézet használtak. Ma már sajnos nagyon ritka esetben lehet kapni 100% tiszta mézet, ahol a méhek nem voltak/vannak cukorral etetve. Sok vegán étkező "állati" eredet miatt nem is fogyassza. Helyette használ agavé és más szirupokat. Erről az a véleményem, hogy meg kell keresni azt a méhészt, amelyik még tisztábban dolgozik, mert még mindig a helyi-magyar terméket hasznosítja a szervezetünk a legjobban. Ráadásul nem szennyezzük a környezetünket azáltal, hogy nem külföldről hozassuk be. De mindenkinek szíve joga, hogy mi fér bele az étkezésébe és mi nem.

Stívia. Nagyon egészséges növény, amelyet a kertben is lehet nevelgetni, és utána házilag felhasználni. Viszont én nem szeretem a mellékízét. Aki viszont szereti, nagyon jó házi megoldás!

Így én főleg nádcukor+gyümölcscukor+méz édesítése mellett maradok. A sütiket, kekszeket én készítem tönkölyliszttel. Így biztos, hogy nem eszünk belőle olyan sokat, mint ha fehér lisztből készült volna, mert teljes értékű.

Ez a cikk azért íródott, hogy ne tévesszen meg senkit egy részben áll hír! Tapasztaljon mindenki a saját szervezetén, olvasson sok szakirodalmat, hogy tisztábban lássa-olvassa a híreket!

Könyvajánlat: T. Colin Campbeli, PhD, Thomas M. Campbell II., MD Kínai Tanulmány




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kovász készítése házilag

Most megosztok egy nagy titkot, amit már én is jó ideje kerestem. Egy alkalommal - sajnos nem tudom, hogy hol-, rátaláltam a házi kovász készítésének a receptjére. Mivel igyekszem minél természetes alapanyagokkal dolgozni- főzni -sütni a konyhában. Így évek óta motoszkál bennem a kérdés, hogy hogyan készítjük és tartjuk életben a házi kovászt. Hiszen régen ezzel sütöttek és esküvőkor a menyasszony az édesanyjától kapott egy adag kovászt. Tehát akár több nemzedékes is lehetett az eredeti kovász. Akkoriban nem volt hűtő, így szárítva tárolták. Ma viszont van, így ezt kihasználva készül el a saját kovászom. És miért jobb, mint az élesztő? Jó kérdés! Főleg azok számára lényeges, akik mindentől fel puffadnak, ég a gyomruk kelt tésztafélék fogyasztása után, akiknek epe problémájuk van, akik cukorbetegek, akik rákosak, akik vastagbél gyulladásban szenvednek, akik fontos a jó emésztés! Hiszen a kovász természetes erjedési folyamatokat indít be a tésztában, ami a testben gyorsabban emésztőd

Zabos bögrés süti- vegán

Gyors, egyszerű, egészséges és finom! Ennyi a jellemzője, ebben minden benne van! :-) Nálunk gyorsan elfogyott! :-) Az eredeti recept a Napfényes Élet Alapítvány: Sütemények könyvéből származik! Érdemes megvásárolni! Hozzávalók: - 1 bögre tönköly teljes kiőrlésű liszt - 1 bögre apró szemű zabpehely - fél bögre nyírfa cukor - 1 teáskanál fahéj - 1 db narancs leve - 1 db bio citrom héja - 1 marék dió apróra darabolva - én előtte meg is pirítottam - fél bögre hidegen sajtolt napraforgó olaj - 2 bögre tisztított víz - 1 teáskanál bio szódabikarbóna Elkészítése: - a száraz alapanyagokat összekeverjük, majd hozzáadjuk az olajat és a vizet - állni hagyjuk kb. 15-20 percig, ha kell, akkor adunk hozzá még vizet - tepsi öntjük és 150 fokon készre sütjük Jó Étvágyat!

Házi növényi tejföl!

Alapjában lehet kapni a boltokban növényi tejfölt, és otthon is számos módja van, hogy helyettesítsük. Viszont a tapasztalatom az, hogy nem minden ételben finom a rizsliszt+citromlé kombináció. Ezért kifejlesztettem a házi növényi tejfölt. Aminek nagyon hasonló a tejfölhöz az íze, de természetesen érződik rajta, hogy nem eredeti! 1. Először készítettem egy rizs+kesudió tejet (sűrű tej) 2. Hagytam langyos hűlni, amikor belekevertem 1 teáskanál nádcukrot és 2 kapszula növényi probiotikumot (DM), 3 evőkanál hidegen sajtolt napraforgó olaj 3. Beletettem a joghurt készítőbe 12 órára 4. Amikor elkészült, akkor tettem még bele kevés citrom levét 5. Hűtőbe tettem és még 1 hét múlva is használható volt! Jó Egészséget!